Pielęgnacja obuwia

Odpowiednia pielęgnacja obuwia to klucz do ich długowieczności i nieskazitelnego wyglądu. Aby buty służyły przez długi czas należy zwrócić szczególną uwagę na sposób czyszczenia oraz użytkowania. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest wybór sposobu pielęgnacji. Wysokogatunkowa skóra wymaga starannej konserwacji, dlatego zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami czyszczenia.


Jak czyścić buty ze skóry licowej ?

Zadbaj o odpowiednią konserwację butów już przed ich pierwszym założeniem. Jeśli obuwie wykonane jest ze skóry licowej należy nałożyć na powierzchnię cholewki odrobinę wosku impregnującego. Specjalny preparat nawilży skórę, odświeży jej wygląd i zabezpieczy buty przed czynnikami zewnętrznymi. Po impregnacji należy starannie wypolerować obuwie. Do codziennej pielęgnacji zabrudzonych wierzchów wystarczy mokra szmatka lub delikatna gąbka. Wyczyszczone obuwie należy pozostawić do wyschnięcia, najlepiej w temperaturze pokojowej. Ostatnim krokiem jest zastosowanie pielęgnacyjnego kremu lub pasty (w tym samym kolorze co wierzch buta).


Pielęgnacja zamszu.

Do pielęgnacji obuwia zamszowego proponujemy preparaty impregnujące w aerozolu. W salonach HARPERS można zakupić impregnaty bezbarwne (tworzące barierę ochronną, zabezpieczającą przed absorpcją wody) oraz impregnaty kolorowe (wzmacniające kolor obuwia). Dobrym sposobem na odświeżenie zamszu i wygładzenie jego struktury jest zaopatrzenie się w gumową szczotkę, przeznaczoną do tego typu obuwia. Kilka ruchów szczoteczką wystarcza, aby usunąć kurz i drobne zabrudzenia.


Nabłyszczanie skóry lakierowanej.

Buty wykonane ze skóry lakierowanej wymagają regularnego czyszczenia i nabłyszczania. Zabrudzone wierzchy należy przetrzeć mokrą szmatką, gąbką lub specjalnym preparatem do skóry lakierowanej. Następnie zaleca się wysuszenie obuwia w temperaturze pokojowej i nałożenie kremu nabłyszczającego. Odpowiedni preparat przedłuży żywotność skóry i doda subtelnego blasku.